Sevgililer Günü

Sevgililer Günüymüş.

Boş verin sevgiliyi , gününü, aşkı , meşki , hediyeyi…

Sevin , sevilin, sevgiden güzel bir şey var mı ? tabi ama, şu sevgililer günü pompalamasından uzak durun biraz.

Durun ve düşünün biraz.

Düşünün ;

Memleketi düşünün ; değişen değerleri , sorunlarımızı , şu içler acısı ekonomimizi, işsizliği, iç politikayı , dış politikayı ,göçmen sorununu ; bu sorunun 3-5 yıl sonra başımıza ne gibi belalar açabileceğini düşünün.

5 yıl sonraki suç oranlarını hayal edin , edebilirseniz. 3 yıl sonraki Türkiye acaba nasıl olacak ? Bu kanayan Ortadoğu coğrafyası bizi nasıl etkileyecek ? Dolar 2021 de kaç TL olacak mesela ? Bir öngörünüz var mı ? Eğitim sistemi değişecek mi ? Ülkemizde her şey , iyi mi olacak kötü mü ? Son kalan güller, gülistana mı dönüşecek , dikenli yola mı?

Hem ne kadar tepkisizleştik hem de ne kadar agresifleştik? Bu nasıl bir çelişki, düşünün..

Artan şiddeti , artan saygısızlığı , nasıl kutuplaştığımızı , hoşgörüsüzlüğü ,seviyesizliği , uzar bu liste.

Çocukları düşünün ; Çocuk haklarını , hala uzaklarda bir yerlerde ; oyuncağı bile olmayan çocuk olabilme ihtimalini düşünün.Geçtim eğitim imkanından ,iyi beslenmeden zorlu okul yollarından , öğretmensizlikten ,hastalıklardan , kötü muameleden.

Düşünün çocukları, bu yüzyılda bu ülkede ,tacize , tecavüze uğrayan masumları düşünün.

Bir çocuk bedenine yapılan tecavüzün , ruhunda bırakabileceği yaraları düşünün.

Yeryüzündeki masumiyetin sadece çocuklar ve hayvanlarla sınırlı olduğu unutmayın.

Belki diğer zulüm görenler , haksızlığa uğrayan güçsüzler var elbet ama onlar; madur.

Masumiyet ; çocuklara ve hayvanlara mahsus bir şey..

Sevgililer Günüymüş.

Kadınları düşünün. Hız kesmeden devam eden kadın cinayetlerini düşünün. Kadına kalkan elleri yediği dayakları düşünün. O eller niye taş kesilmiyor bir düşünün.

Kadının çaresizliğini, maduriyetini, eğitim hakkını ne kadar elde edebildiğini , bu devirde bu ülkede yaşadığı zorlukları , bir adının hala olmadığı ,evlattan bile sayılmadığı yerleri düşünün.

Hayvanları düşünün , işgal ettiğimiz doğalarında , ellerinden aldığımız haklarını düşünün. yaşam hakkını mesela.. Yok ettiğimiz alanlarını, özgürlüklerini düşünün. İçiniz sızlasın.

Şu hayvanlara yapılan katliamları düşünün , çektiği eziyetleri, gördüğü işkenceleri ,senin benim şampuanım, kremim için , nasıl acımasızca deneylerde kullanıldıklarını, tecavüze uğradıklarını, aç -susuz kalıp nasıl öldüklerini düşünün .

Sevgililer günüymüş. O kaz tüyü yastığına başınızı koymadan önce düşünün.

Doğanın canına okumaya devam ediyoruz. Doğaya yaptığımız her yanlışın çocuklarımıza geri döneceğini düşünün.

Korumadığımız , kollamadığımız suyun, toprağın, havanın ,alacağı intikamı düşünün. Kuraklığın çok yakın bir gelecekte ülkemizi nasıl etkileyeceğini düşünün.

Doğalllıktan ne kadar uzaklaşıp , kimyasala, GDO’ya ,plastiğe bulanıp battıkça ; bizim ve çocuklarımızın başına gelecekleri düşünün..

Mesela 5 yıl sonra sevgililer gününü nasıl kutlayacağınızı düşünün.

Bırakın bu hediye-mediye işlerini.

Boş işler bunlar. Sevgiliniz varsa , ve gerçekten seviyor ve tabi seviliyorsanız , birbirinize hediye almanıza falan gerek yok.,sarılın , öpün .

S.H.

Delisiyah

 

 

Share